Forum Siemensy i nie tylko Strona Główna


Siemensy i nie tylko
Odpowiedz do tematu
Test użytkowy Siemensa S55
ToTeK
Administrator
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: BYTOM

SIEMENS S55

Nowy telefon Siemensa to jeden z bardziej zaawansowanych modeli które pojawiły się na polskim rynku w 2003 roku. Z uwagi na wysoką cenę aparat przeznaczony jest przede wszystkim dla tzw. rynku biznesowego, więc na początku dostępny będzie przede wszystkim w taryfach biznesowych z wysokimi opłatami abonamentowymi. Oczywiście, z czasem cena telefonu będzie spadać i dostępny będzie on w niskiej cenie również w tańszych planach taryfowych.

Dane podstawowe
S55 waży 85 gramów a jego wymiary to 101x46x19mm. Nie jest to wiele, zważywszy że w środku kryje się dużo zaawansowanej elektroniki. Telefon wyposażony został w litowo-jonową baterię o pojemności 700 mAh (taki sam akumulatorek stosowany jest również w tańszym modelu C55). Producent deklaruje, że wystarcza ona na 300 godzin pracy w trybie oczekiwania lub na 6 godzin rozmowy. W rzeczywistości czas ten jest o ok. jedną trzecią a nawet dwukrotnie krótszy. W nowym zestawie znajduje się instrukcja obsługi, kabelek łączący telefon z komputerem podłączany do portu szeregowego, cyfrowa kamera VGA oraz płyta CD z oprogramowaniem.

Funkcje i wyposażenie

Siemens S55 jest wręcz nafaszerowany wszelakimi nowinkami technologicznymi. Do wymiany danych służy połączenie GPRS - telefon pobiera dane z szybkością 56 kbit/s a wysyła z prędkością 13.4 kbit/s. Do połączenia telefonu z komputerem służy dołączony do zestawu kabelek, łącze na podczerwień IrDA oraz radiowe połączenie Bluetooth. To ostatnie służy również do połączenia telefonu np. z bezprzewodowym zestawem słuchawkowym. Telefon oferuje zaawansowane funkcje głosowe. W pamięci aparatu zapisać można do 20 komend głosowych, które pozwolą na szybkie wybranie numeru telefonu lub najczęściej używanych funkcji. Ponadto telefon może służyć również jako dyktafon. W trakcie rozmowy włączyć można tryb głośnomówiący. Niestety, jak to zwykle bywa, działa on poprawnie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w cichym pomieszczeniu.
Podobnie jak większość nowych telefonów niemieckiej firmy, również S55 wyposażony został w funkcje java. W 1-megabajtowej pamięci telefonu (na midlety pozostaje ok. 500 kB) zapisać można nawet kilkanaście aplikacji. Pamięć ta jest zarządzana dynamicznie, więc im więcej wgranych midletów tym mniej wolnego miejsca na nagrania z dyktafonu lub zdjęcia z cyfrowej kamery. W telefonie uruchomić można większość aplikacji napisanych na modele C55, Sl45i i MT50 - najlepsze wrażenie robią jednak midlety napisane specjalnie na kolorowego S55.
Do planowania codziennych zadań przyda się organizer. Pod tą właśnie pozycją w menu telefonu kryją się: kalendarz, przypomnienia, zadania, uwagi, alarmy, nagrania, strefy czasowe oraz ustawienia. W kalendarzu wybrać można widok z dniami miesiąca, tygodnia lub z godzinami dnia. Pod wybraną datą i godziną zapisać można przypomnienie lub zadanie w których użytkownik może podać numer telefonu pod zamierza o danej porze zadzwonić, notatkę głosową lub informacje o spotkaniu.
Funkcja profili umożliwia stworzenie do 8 zestawów ustawień telefonu. W ramach profilu można ustawić typ oraz głośność dzwonka, dźwięki klawiszy, podświetlenie, tony serwisowe, wibracje oraz filtr rozmów. Poszczególne profile mogą być aktywowane dzięki poleceniu głosowemu.
Oprócz zwykłych wiadomości SMS, Siemens S55 umożliwia również przesyłanie wiadomości e-mail oraz multimedialnych wiadomości MMS. Do MMS-ów oraz e-maili dołączyć można obrazki oraz pliki dźwiękowe. Ponadto do e-maila dołączyć można wszystkie inne pliki zapisane w pamięci telefonu, takie jak aplikacje java, animacje, dzwonki midi czy pliki skopiowane z komputera przy pomocy kabelka szeregowego. Niestety, próba wysłania wiadomości e-mail z obrazkiem w załączniku zakończyła się niepowodzeniem, które telefon zasygnalizował niewiele znaczącym komunikatem z numerem błędu.

Obsługa i ergonomia

Siemens S55 to (pomijając wiekowe Siemensy SL10) pierwszy model niemieckiej firmy wyposażony w kolorowy wyświetlacz. Ma on rozdzielczość 101x80 pikseli i jest wyraźny i kontrastowy. Niestety, przy szybszych zmianach obrazu widać na nim lekkie smużenie. Przeszkadza ono przede wszystkim w czasie gry w bardziej dynamiczne gry java. Telefon jest bardzo poręczny a wszystkie przyciski są łatwo dostępne. Obudowa S55 wykonana została z wysokiej jakości materiałów.
Klawiatura telefonu jest precyzyjna. W przeciwieństwie do innych modeli z serii 55 wszystkie klawisze numeryczne przylegają do siebie. Są one jednak tak rozmieszczone i wyprofilowane, że wpisywanie tekstu nie stwarza żadnych problemów. Pod ekranem znajdują się przyciski funkcyjne oraz czterokierunkowy klawisz nawigacyjny. O ile do tego ostatniego nie ma żadnych zastrzeżeń, o tyle klawisze funkcyjne mogłyby być nieco większe.
Obsługa menu telefonu jest dla początkujących użytkowników raczej prosta. Większość funkcji jest łatwo dostępna z poziomu menu telefonu. Jednak w przypadku prób dokonania większych zmian w konfiguracji telefonu wiele osób może napotkać na problemy. Niektórzy zapewne będą wdzięczni swojemu operatorowi za dokonanie wstępnych ustawień np. transmisji danych. Ten kto będzie musiał to zrobić samodzielnie z pewnością straci wiele czasu. Ustawienie parametrów transmisji danych to chyba jedno z większych wyzwań stojących przed nabywcami Siemensa S55. Aby poprawnie skonfigurować telefon do połączeń WAP i WWW trzeba wejść w kilka różnych pozycji menu, które w dodatku znajdują się w całkiem różnych miejscach. Często zdarza się, że użytkownicy nowych Siemensów konfigurują tylko ustawienia WAP a zapominają o [WWW.] W rezultacie w telefonach nie działa pobieranie gier java, ponieważ wgrywanie midletów odbywa się wyłącznie przy użyciu profilu [link widoczny dla zalogowanych] Oprogramowanie telefonu jest dosyć stabilne chociaż niekiedy można zauważyć pewne opóźnienia w działaniu menu. W trakcie testowania gier java na tym modelu, odkryty został również pewien błąd - w przypadku szybkiego poruszania się po menu rozrywka->gry telefon tworzy bazę RMS w niewłaściwym katalogu. W rezultacie np. zapisane w pamięci stany gry nie mogą zostać potem otwarte. Jeszcze jeden poważy błąd ujawnił się po włożeniu do telefonu karty SIM operatora Plus GSM. W czasie otwierania książki telefonicznej aparat po prostu się zawiesza. Nie pomaga przycisk wyłączający telefon - trzeba niestety wyjąć baterię. Co dziwne, trudności te nie pojawiają się przypadku korzystania z karty Idei. Problemy powinny zostać rozwiązane po zainstalowaniu najnowszej wersji oprogramowania do S55, którą można znaleźć na stronie producenta.

Podsumowanie

Siemens S55 to telefon dla osób kładących nacisk na zaawansowane funkcje i najwyższą jakość. Wprawdzie obsługa telefonu nie jest tak prosta jak w przypadku np. Nokii lub SonyEricssonów, jednak po krótkim treningu większość użytkowników powinna zaznajomić się z tajnikami konfiguracji aparatu. S55 oferuje wiele przydatnych funkcji i może okazać się przydatny w codziennej pracy. Ocena bardzo dobra Ocena bardzo dobra.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Test użytkowy Siemensa S55
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu