Forum Siemensy i nie tylko Strona Główna


Siemensy i nie tylko
Odpowiedz do tematu
Test użytkowy Nokii 6610
ToTeK
Administrator
Administrator


Dołączył: 21 Mar 2006
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: BYTOM

Nokia 6610 - test użytkowy

Pierwsze wrażenia

Po wyjęciu z pudełka telefon wydaje się bardzo mały. Szczególnie jeżeli ktoś używał do tej pory większego telefonu (np. 7110 i 7650 jak ja). Na początku wydaje się wręcz ze za mały. Na początku jest bardzo ciężko trafiać w poszczególne klawisze - szczególny problem stwarzają softkey'e połączone z czerwoną i zieloną słuchawką. Kilka pierwszych dni byłem zdrowo wkurzony na to rozwiązanie - potem można się nauczyć trafiać palcami we właściwe miejsca. Rozmiary telefonu wydają się optymalne - mniejszy będzie już trudny w codziennym używaniu (jak 8210).






Telefon wygląda dosyć elegancko, obudowa jest tytanowo szara. Dosyć ciekawie rozwiązano klawisze - nie jest to tandetna wytłoczka z folii jak w 6310 czy niezbyt pewna w używaniu guma jak w starszych telefonach. Tu użyto rozwiązania które przejęło najlepsze cechy starszych konstrukcji. Zasadniczo klawiatura jest z gumy, przez co dosyć dobrze działa i jest trwała. Przechylanie się poszczególnych klawiszy - a więc główną wadę gumowej klawiatury - wyeliminowano poprzez sztywne nakładki na klawisze - bardzo estetyczne skądinąd. Wykonano je albo z metalu lekkiego, albo z tworzywa doskonale go udającego. Gdyby nie dyskusyjne ukształtowanie klawiszy które - przynajmniej mnie - utrudniało szybkie pisanie i fatalne podświetlenie, byłoby to rozwiązanie idealne.





Sama obudowa jest wymienna - zarówno przód jak i tył. Jej wykonanie spełnia ogólny standard jakości Nokii. Czytaj: trzeszczy jak drzwi w średniowiecznym zamczysku. W górnej jej części znajduje się port podczerwieni i wyłącznik. Jest on bardzo mały i trudno dostępny, ale nie uważam tego za wadę - używa się go naprawdę bardzo rzadko, a usytuowanie go w ten sposób utrudnia przypadkowe włączenie lub przełączenie profilu.

Wyświetlacz

Jak mało który ostatnio, wyświetlacz w 6610 budzi we mnie wyjątkowo mieszane uczucia. Z jednej strony daje doskonały, wyraźny i kontrastowy obraz, z drugiej strony jest kompletnie nieczytelny po zgaśnięciu podświetlenia i w silnym oświetleniu słonecznym. Szczególnie obecnie jest to wielkim problemem, kiedy słońce dosyć ostro świeci. I nie chodzi tu o ogólnie słabą czytelność kolorowych wyświetlaczy TFT w silnym słońcu - w końcu 7650 pochodzi z tej samej firmy, a czytelność ekranu ma nieporównywalnie lepszą.



Innym problemem jest fatalny dobór krojów liter. Widać to na powyższych zdjęciach - jeżeli na ekranie zainstalowana jest jakakolwiek tapeta, czytelność czegokolwiek na ekranie jest fatalna. Praktyczne ekran staje się bezużyteczny w czasie czuwania. Szczególnie jeżeli kogoś interesują komunikaty Cell Info, skazany jest na wyłączanie tapet.

Poza tymi wadami, ekran jest naprawdę doskonały - jeżeli używamy go np. pomieszczeniach, to widać doskonale wszelkie szczegóły.

Funkcje telefonu

Należy w tym miejscu wspomnieć, że podstawowym wrażeniem jakie miałem odkąd wziąłem ten telefon do ręki to, że Nokia nie miała żadnej koncepcji dla kogo to ma być telefon. A jeśli ją już miała, to zabrakło konsekwencji w jej wprowadzeniu. Być może też zabrakło funduszy na wystarczająco dobre zróżnicowanie produktów - wyraźnie widać, że modele 6100, 6610, 7210 i 7250 są praktycznie tym samym telefonem niewiele różniącym się funkcjami i nawet nie bardzo obudową. Zasadniczymi różnicami są: obecność lub brak aparatu cyfrowego i stonowane lub ostre kolory wykończenia. Pozostałe funkcje są właściwie identyczne. Stąd też nie bardzo wiadomo dla kogo ten telefon.

Z jednej strony symbol klasy 6xxx oraz wbudowane aplikacje typu Portfolio II (mającej za zadanie ułatwiać zarządzanie inwestycjami w akcje itp) sugerowałoby że ma być to telefon tzw. biznesowy. Jednak w rażącej sprzeczności z tym stoją: brak bluetootha, dosyć mała pamięć i bardzo uproszczone funkcje organizera (tylko kalendarz i lista spraw). Za to jest sporo funkcji rozrywkowych, bardzo dobrze widzianych w klasie popularnej. W sumie jest to telefon jakby z rozdwojeniem jaźni - z jednej strony mnóstwo funkcji związanych z wręcz młodzieżową rozrywką, z drugiej zarządzanie portfelem akcji. Może to telefon dla bogatej młodzieży która już inwestuje? Dokładnie nie wiadomo.

A teraz do rzeczy - funkcje telefonu.

Telefon trójzakresowy - działa w trzech rodzajach sieci komórkowych na pięciu kontynentach
Pobieranie aplikacji osobistych za pomocą technologii Java
Wiadomości multimedialne (MMS)
Transmisja danych GPRS (General Packet Radio Service)
Transmisja danych HSCSD (High-Speed Circuit-Switched Data)
Przeglądarka WAP 1.2.1 (przez GPRS albo CSD)
Wbudowane radio FM
Wbudowany zestaw głośnomówiący
Elastyczne profile czasowe
Polifoniczne dźwięki dzwonka
Tapeta: pełnoekranowe zdjęcie kolorowe
Wygaszacz ekranu: zegar cyfrowy
Zegar i budzik
Kalkulator i przelicznik walut
Stoper i minutnik
Łączność: podczerwień, przewodowo
Tyle danych wg. producenta. Niektórym z nich należy się uściślenie.

Elastyczne profile czasowe to już krok w kierunku większej wygody, jednak nie do końca - możemy tylko ręcznie przełączać profil i zdecydować po jakim czasie telefon powróci do poprzedniego profilu. Tymczasem coraz więcej telefonów (w tym również telefony Nokii) pozwala na definiowanie godzin automatycznego włączenia i wyłączenia profilów. Można sobie wtedy ustawić, że pomiędzy godz. 21:00 a 8:00 jest profil Dom, w godzinach 9:00 - 17:00 profil normalny, a w pozostałych godzinach profil Na Dworze - jest to bardzo wygodne i praktyczne, szkoda więc, że w 6610 nie ma takiego rozwiązania.

Wbudowany zestaw głośnomówiący - to również jakaś pośredniość. Jest lepszy niż np. ten 7650, w cichszych samochodach da się go już skutecznie używać. Wciąż jednak nie jest to rozwiązanie pozwalające na całkowitą rezygnację z zestawy głośnomówiącego, przydaje się raczej doraźnie.

Tapeta: pełnoekranowe zdjęcie kolorowe - jak już pisałem przy opisie wyświetlacza rozwiązanie to w obecnej formie jest bezużyteczne.

Wygaszacz ekranu: zegar cyfrowy - również bezużyteczne rozwiązanie, zegar jest praktycznie niewidoczny na ekranie, szczególnie jeżeli jest jasno (patrz zdjęcie poniżej - zegar jest lepiej widoczny, bo zdjęto obudowę z szybką, normalnie refleksy w szybce jeszcze zmniejszają jego czytelność)



Łączność: podczerwień, przewodowo - podczerwień działa bez zarzutu, przewodowo również, tyle że obowiązującym standardem jest już kabel USB. Posiadacze starszych komputerów mogą mieć z tym problem. Jednak USB jest już na tyle rozpowszechnionym standardem, że nie jest to większy problem, tym bardziej że nowe notebooki standardowo nie mają złącza RS.

Polifoniczne dźwięki dzwonka - tu absolutnie nie ma nic do zarzucenia. Dźwięki brzmią doskonale, i są - jak na polifonię - doskonale słyszalne. W stosunku do np. 7650 widać, a raczej słychać spory postęp.

Należy wspomnieć jeszcze o jednej funkcji - grach. Niby drobiazg, ale jednej rzeczy mi żal - chodzi o grę Bounce. Jest do bardzo ciekawa gra zręcznościowa znana jeszcze z 9210. Jest też bezpłatnie dostępna dla 7650. Tu przychodzi już wbudowana w telefon. Niby powód do radości, jednak całą zabawę psuje wyświetlacz, zupełnie nie sprawdzający się w tego typu zastosowaniach - bardzo duża bezwładność powoduje potworne smużenie i praktycznie uniemożliwia granie. Najprawdopodobniej to samo będzie z grami w Javie, które telefon również obsługuje. Wynika z tego, że nie ma się co nastawiać na zręcznościówki.

Lepiej sprawdzą się gry tego typu jak druga wbudowana - Puzzle Chess, czyli rozwiązywanie zadań szachowych, polegających na np. znalezieniu się w środku partii szachowej którą należy skończyć matem w dwóch posunięciach.



Na koniec jeszcze należy wspomnieć o funkcjach telefonu używanych codziennie. Jest ich spora gama - od automatycznej blokady klawiatury po zadanym czasie, obsługę czata SMS, wspomnianą już obsługę MMS (z możliwością podłączenia zewnętrznego aparatu cyfrowego), radio FM Stereo (drobna niedogodność - mimo ze działa również w trybie głośnomówiącym wymaga i tak podłączenia zestawu słuchawkowego, który jest jednocześnie anteną. Do aparatu można dokupić podstawkę biurkową, która może ładować baterie, służyć do synchronizacji z PC i ma wbudowane głośniki właśnie do słuchania radia), kalkulator, timer, stoper.

Chciałem jeszcze wspomnieć o naprawdę doskonałym pomyśle na zastosowania w trybie czuwania klawiszy kursorów w lewo i w prawo. Wciśnięcie tego pierwszego przełącza od razu do wpisywania sms, wciśnięcie drugiego włącza kalendarz w trybie widoku miesiąca - to naprawdę doskonały i wygodny pomysł.

W telefon wbudowano również zarządzanie logo operatora - jeżeli jest wgrane i chcemy powrócić do pustego ekranu, nie trzeba już go kasować z telefonu, można je wyłączyć w menu (fot. poniżej)



Oprogramowanie dla telefonu

Już na pierwszy rzut oka pakiet oprogramowania robi wrażenie - zajmuje ponad 56 MB!!!! Co tam takiego umieszczono, skoro PC Suite dla 7650 zajmuje mniej niż połowę z tego (26 MB) ??? Okazuje się, że są tam programy niezbędne do korzystania z funkcji telefonu. Np. grafiki nie można już od tak kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "Wyślij do odbiorcy podczerwieni", nie ma tak dobrze... Musimy użyć stosownego programu, który oczywiście, czy tego chcemy czy nie, obrobi odpowiednio wysyłany plik. Ma to swoje negatywne skutki, najczęściej bowiem obrabia nie całkiem tak jakbyśmy chcieli. Na zdjęciach poniżej widać doskonałej jakości grafikę na 7650. Po przesłaniu jej do 6610 wygląda "nieco" inaczej... Czyżby drobna sugestia dla użytkowników, żeby dali sobie spokój z samodzielną obróbką grafik i zdali się na te dostępne przez GPRS (i oczywiście płatne, a jakże...) ???



Pozostałe oprogramowanie jest już znacznie lepszej jakości - np. po raz pierwszy nie miałem żadnego problemu z przeniesieniem książki telefonicznej z 7110 do 6610. Robiąc to samo do 7650 miałem spore problemy - oprogramowanie PC Suite do 7650 po pierwsze nie potrafiło zapisać odczytanych danych po prostu do pliku, wymagając jako swoistego magazynu Outlooka, lub jednego z kilku innych programów (oczywiście wszystkie komercyjne). Programów nie miałem, musiałem znaleźć jakąś starą wersję Lotus Organizer dawaną kiedyś do czasopism komputerowych. Tu już widać duży postęp - możemy zsynchronizować telefony z jednym z programów PIM, jeżeli jednak go nie ma, to program potrafi zapisać bazy w dowolnym katalogu. Dzięki temu można też skorzystać gościnnie z czyjegoś komputera, nie wpisując własnych kontaktów do jego książki adresowej.

Na koniec opisu wypada wspomnieć o jeszcze jednej niedogodności - fatalnie wręcz skonstruowanej wtyczce zestawu słuchawkowego (fot powyżej). Jej wkładanie wymaga znacznej uwagi, żeby ją natomiast wyjąć, trzeba ją przechylić, jak w Ericssonie. Trzeba jednak wiedzieć w którą stronę - w odróżnieniu od Ericssona można to prawidłowo zrobić tylko w jedną stronę, w drugą można ją połamać. Ktoś dłuuuugo myślał nad takim skomplikowanym i bezsensownym rozwiązaniem.

Dla równowagi - niewątpliwa zaleta. Akumulator. Mimo, że jak to w ostatnich modelach malutki akumulator LiION BLD-3, to jego wytrzymałość jest zadziwiająca. Telefon intensywnie używany podczas testów wytrzymywał około 5 dni. Oznacza to, że jak za starych dobrych czasów 5110 możliwe są czasy czuwania około tygodnia, mimo prądożernego kolorowego wyświetlacza - znaczny plus dla Nokii!

Dane techniczne:

Wielkość
Waga: 84 g
Rozmiar: 106 x 45 x 17,5 mm, 71 cm3
Wyświetlacz

Kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z matrycą pasywną
4096 kolorów, 128 x 128 pikseli
Do 8 wierszy tekstu alfabetem łacińskim i 6 wierszy alfabetem chińskim w przeglądanych wiadomościach
Regulacja jasności wyświetlacza
Funkcje pamięci*

Poniższe funkcje wykorzystują pamięć wspólną, zależną od ilości danych w poszczególnych pozycjach i aktualnej dostępności pamięci telefonu Nokia 6610:

Spis telefonów (do 300 pozycji)
SMS-y (do 150 wiadomości tekstowych lub 50 wiadomości graficznych/łączonych)
Notatki kalendarza (do 250 pozycji)
Lista spraw (do 30 pozycji)
11 stałych dźwięków dzwonka
Poniższe funkcje łącznie wykorzystują pulę 725 kB pamięci:

MMS-y (maksymalny rozmiar jednej wiadomości: 30 kB)
Dźwięki dzwonka w Galerii (20 standardowych, wszystkie wymienne)
Zdjęcia (10 standardowych, wszystkie wymienne)
Aplikacje Java (3 standardowe, maksymalny rozmiar pliku do pobrania: 64 kB na aplikację)
* Dotyczy pamięci wspólnej


Wiadomości

Wiadomości tekstowe: SMS-y łączone - wysyłanie i odbieranie do 3 wiadomości o długości (450) 160+145+145 znaków lub 70+63+63 znaków w Unicode
Przewidywanie wpisywanego tekstu: we wszystkich głównych językach europejskich
Szablony: szybkie i łatwe wysyłanie wiadomości o ustalonej treści
Wiadomości obrazkowe: wysyłanie obrazków z tekstem na inne kompatybilne telefony; 10 standardowych obrazków w pamięci, 5 wolnych miejsc, wszystkie wymienne
Wiadomości multimedialne: odbieranie wiadomości zawierających tekst, plik dźwiękowy i grafikę, które można zapisać jako dźwięk dzwonka i tapetę; wysyłanie i przekazywanie dalej do innych kompatybilnych telefonów wiadomości zawierających grafiki i tekst
Czat: korzysta ze zwykłych SMS-ów; na ekranie są widoczne wszystkie wiadomości napisane przez obie osoby; wiadomości wysłane w trybie czatu nie są zapisywane na karcie SIM
Dźwięki dzwonka

21 polifonicznych i 10 tradycyjnych dźwięków dzwonka zainstalowanych standardowo
Zainstalowane aplikacje Java

Przelicznik (walut, powierzchni, długości, wag, temperatur i innych wielkości), wymienny
Połączenia

Szybkie wybieranie do dziewięciu numerów (klawisz 1 jest zarezerwowany dla poczty głosowej)
Powtórne wybieranie ostatniego numeru z listy wybranych numerów (wyświetlanej po naciśnięciu klawisza wybierania)
Automatyczne ponowne wybieranie (do 10 prób)
Automatyczne odbieranie (z zestawem słuchawkowym lub samochodowym)
Połączenia alarmowe pod numer 112 (numer ten jest dostępny tylko w niektórych krajach) bez karty SIM i przy włączonej blokadzie telefonu
Połączenie oczekujące, zawieszanie połączeń, przekazywanie połączeń, licznik czasu połączeń
Automatyczny i ręczny wybór sieci
Zamknięta grupa użytkowników
Wybieranie ustalonych numerów (możliwe są tylko połączenia z wcześniej ustalonymi numerami)
Działanie w trzech zakresach częstotliwości

Sieci EGSM 900, GSM 1800 i GSM 1900 w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej; automatyczna zmiana zakresu częstotliwości

Zalety:
małe rozmiary
bardzo niskie zużycie energii
dobra czytelność wyświetlacza (w pomieszczeniach)
rozbudowane funkcje
tradycyjnie u Nokii przejrzyste i czytelne menu (chociaż jego rozbudowanie ze względu na dużą liczbę obslugwianych funkcji może sprawiać kłopoty początkującym)

Wady:
niekonsekwencja w doborze funkcji
fatalna czytelność wyświetlacza w słońcu
nieczytelny wyświetlacz przy włączonej tapecie
wtyczka zestawu słuchawkowego
radio działa tylko z zestawem słuchawkowym
brak Bluetooth


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Test użytkowy Nokii 6610
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu